nasze książki pięknie brzmią

Tytułowy kompleks gmachu to chęć pozostawienia po sobie efektownego śladu w formie budynku, a czasem i całego miasta. Na kartach książki Deyana Sudjica najsłynniejsi architekci ostatnich stu lat – Le Corbusier, Mies van der Rohe, Foster, Libeskind i wielu innych – spotykają się ze swoimi klientami i mecenasami. Autor ukazuje jak architektura stawała się narzędziem propagandy w rękach XX-wiecznych dyktatorów (Hitlera, Stalina, Mussoliniego, Mao czy Saddama Husajna) i sposobem na uzyskanie nieśmiertelności przez demokratycznie wybranych polityków, na przykład prezydentów USA, Tony ’ego Blaira czy Françoisa Mitteranda, ekscentrycznych milionerów czy kolekcjonerów sztuki. Sudjic odsłania namiętności i ambicje stojące za najbardziej ekstrawaganckimi projektami – od kościołów po wieżowce, od ekscentrycznych rezydencji po zbudowane od podstaw stolice.

Wydawnictwo Centrum Architektury zwróciło się do nas z propozycją nagrania audio-zwiastuna książki „Kompleks gmachu. Architektura władzy” Deyana Sudjica w przekładzie Agi Rasmus.

Książka fascynująca, a książki na półce Centrum tak intrygujące i pięknie wydane (ta jakość, na którą zwracamy uwagę), że postanowiliśmy wraz z CA rozszerzyć współpracę o kolejne produkcje czytagranych zapowiedzi. Na tym jednak nie koniec, ale o tym w najbliższej przyszłości…

 

 

 

 

 

czyta Adam Bauman

opracowanie muzyczne, miniatura na smyczki i realizacja dźwięku: Piotr Łyczkowski.

Wykorzystano fragment opery Charlesa Gounoda „Faust”,
Chór żołnierzy.

 

DO NASZYCH NAGRAŃ BARDZO STARANNIE SIĘ PRZYKŁADAMY. LICZĄ SIĘ NAJDROBNIEJSZE NIUANSE, DLATEGO JEŚLI CHCESZ JE WSZYSTKIE USŁYSZEĆ, SŁUCHAJ NA DOBRYCH SŁUCHAWKACH LUB SPRZĘCIE HIFI .

 

 

Centrum Architektury  to niezależna fundacja założona w 2011 roku, której celem jest  popularyzowanie wiedzy o architekturze.

CA wydaje książki i organizuje wydarzenia wokół architektury, chętnie w nietypowej formule. Bo architektura jest sztuką, która dotyczy wszystkich. Wydawnictwo prowadzą dwie pasjonatki:
Aga Rasmus, która jest jednocześnie autorką przekładów z języka angielskiego, oraz Ola Stępnikowska.

 

Warto zerknąć na ich półkę z książkami:

 

www.centrumarchitektury.org

 

POSŁUCHAJ FRAGMENTÓW 5'50"

POWRÓT