OD LIPCA PRACUJEMY NAD NOWĄ PREMIERĄ

Będzie to opowieść rozgrywająca się w Alpach i jeszcze kilku innych miejscach Europy, oparta na niezbyt znanych nowelach naszego wybitnego pisarza.

Którego? To jest na razie tajemnica.

Na zdjęciach u góry od lewej:
autor projektu Piotr ŁyczkowskiAdamem Baumanem w roli głównej, Jolanta Olszewska, Kinga Suchan.
Na dole od lewej:
Adam Bauman, Grzegorz KwiecieńPaweł Iwanicki.
Jola i Grzegorz to nowe głosy w Czytagramach.

„POWRÓT” DO SZCZECINA

W tym roku nie braliśmy udziału w Festiwalu Czytania, ale Książnica Pomorska postanowiła zadość uczynić naszej nieobecności, zapraszając nas na indywidualny występ. Paweł Iwanicki po raz pierwszy na czytagramowym wyjeździe. Oby więcej takich.
Tak zakończyliśmy rok 2018 na scenie, ale już od kilku miesięcy pracujemy nad kolejną premierą. Szczegóły wkrótce…

Z FESTIWALU „WITKACY POD STRZECHY” PRZYWIEŹLIŚMY NAGRODĘ

Nagroda od Instytutu Witkacego, Narodowego Centrum Kultury i Państwowego Instytutu Wydawniczego za efektowną formę i ciekawy podkład muzyczny, jednakowoż z sugestią, iż w scenariuszu brakuje nawiązania do nauk ścisłych oraz dzieł filozoficznych Witkacego.

Uwagi przyjmujemy, scenariusza nie zmieniamy, tak nam dopomóż, Stasiu! Powód naszej nieugiętości jest prosty: Staś nie prowadził w swoich listach dysputy naukowej i filozoficznej z Jadwigą, tak jak to czynił w korespondencji z Corneliusem czy Ingardenem. Do żony kierował zupełnie inne emocje.

Nasza spontaniczna opiekunka i przewodniczka po Słupsku Ola okazała się nieoceniona, bowiem nie znaliśmy tego miasta w ogóle, a zwłaszcza jego nocnej struktury towarzyskiej.

fot. Krzysztof Piotrowski

DO BIELSKA ZAWIEŹLIŚMY DIABŁA

Po spektaklu w swojej knajpie przemiły gospodarz, dawniej pracownik bielskiego Teatru Polskiego, uraczył nas miejscową wódką z Bociana. Na półce w tle słoiki z marynatami własnej roboty.

POWRÓT DO INSTYTUTU TEATRALNEGO

DIABEŁ

W KLUBIE KOMEDIOWYM

fot. Paweł Ogrodzki

Po raz trzeci wracamy do Instytutu Teatralnego. Na zamówienie 11 Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Opowiadania przygotowaliśmy opowieść s-f o człowieku, który wraca na Ziemię ponad 40 lat po porwaniu przez obcą cywilizację.

To pierwszy, całkowicie autorski tekst czytagramowy i nasza pierwsza eksperymentalna, kwadrofoniczna projekcja dźwięku.

Na pokładzie czyta Paweł Iwanicki, pilotuje jak zwykle Piotr Łyczkowski i również autor tekstu (obejrzyj animowany zwiastun video…).

Szerzej o tym spektaklu i Czytagramach mówię w  wywiadzie festiwalowym…

Wznawiamy „Diabła” Mariny Cwietajewej po czterech latach przerwy.  Po trzech próbach wiedzieliśmy, że zagramy to inaczej.

FESTIWAL CZYTANIA W SZCZECINIE 2016

Czytagraliśmy dla małych i dużych. Z jakim skutkiem, widać obok.
Najpierw „Przygody Pędrka Wyrzutka” wg powieści Stefana Themersona i arcyciekawa, półgodzinna rozmowa przy kawie na festiwalowym zapleczu z wielbicielem i znawcą twórczości Themersonów prof. Bralczykiem o filozoficznych podtekstach i politycznych kontekstach zawartych w książce.

Potem wyłącznie dla dorosłych, czyli  „Twój Witkacjusz, ukochany mężuś”. Sporo świntuszenia, jak na Witkaca przystało – najbardziej ochoczo śmieją się panie.

fot. Marcin Gibalski

„TWÓJ WITKACJUSZ, UKOCHANY MĘŻUŚ” W INSTYTUCIE TEATRALNYM

Na wejście czekaliśmy za tylną kotarą, na której wyświetlany był portret żony. Odkryliśmy tam drzwi ewakuacyjne. Trema tylko na to czekała. Ostatecznie jednak zdecydowaliśmy, że nie skorzystamy. W końcu Instytut Teatralny to nasza ulubiona scena pod względem wielkości, jakości technicznej obsługi, publiczności, no i ducha teatralnego.

Tam wszystko się zaczęło, bowiem w bibliotece instytutu spędziłem cztery miesiące, czytając wszystkie 1278 listów i układając sobie powoli w głowie najważniejsze wątki do czytagramowej adaptacji. Spotkałem tam czołówkę witkacologów: prof. Deglera, prof. Sokoła i Stefana Okołowicza, który udostępnił mi serię portretów Witkacego na użytek trajlera video.

Anons  spektaklu na stronie Instytutu…

fot. Martyna Groth

CZYTAGRAMY MAJĄ ZA SOBĄ CZTERY SEZONY, CZY ZATEM CZAS NA KWADROFONIĘ?

 

Kwadrofonia realizowana w latach 70. (również w Polskim Radio Wrocław) upadła pod koniec tamtej dekady. Świat nie dogadał się co do standardu i cofnął się na kolejnych 20 lat do stereofonii.

Marzenie o czytagramowej kwadrofonii już się urodziło i pierwszy schemat ideowy naszkicowałem w schronisku Andrzejówka przy gorącej herbacie z imbirem, miodem, cytryną itd.

Trzeba będzie obejść problem nieistnienia kwadrofonicznych instalacji na scenach, ani też systemów nagrywania.
Więc to nie będzie dokładnie kwadrofonia – raczej emisja na dwa systemy stereo. Więc kolejny problem: jak np. nagrać lub stworzyć dźwięk dookólny i odtworzyć go w dwóch plikach stereo ze sobą zsynchronizowanych.

WARSZAWSKA SCENA OPOWIEŚCI Z HRABALEM

 

Czyli ponownie w Promie Kultury
na Saskiej Kępie. Tym razem ze
„Zbyt głośną samotnością” Hrabala, którą wznawiamy po ponad rocznej przerwie.13 lutego o godz. 19.00.

link do zdarzenia na FB…

PRZEJDŹ DO ROKU 2015

 • od 2012 roku

KRONIKA WYDARZEŃ • ZAPOWIEDZI • WYWIADY • RECENZJE

czytagramy •

2016/17/18

2015

2014

2013

2012

POWRÓT DO STRONY STARTOWEJ

rok 5/6/7