nasze książki pięknie brzmią

KSIĄŻKA Z OBRAZKAMI
BEZ OBRAZKÓW

Hans Christian Andersen

 

Choć dziś znana nielicznym, cieszyła się ogromnym powodzeniem, a sam Andersen uważał ją za jeden ze swoich najlepszych utworów. Jest to książka przede wszystkim dla dorosłych. Ukazała się w 1839 r. Od debiutu pisarza minęło dziesięć lat, znany był w wielu krajach Europy, choć jeszcze nie z powodu baśni. Sława, jaką Andersen zyskał dzięki tej niewielkiej książce, przeszła jego najśmielsze oczekiwania.

 

Autorem rysunków zdobiących nasze wydanie jest legenda duńskiej ilustracji książkowej, Ib Spang Olsen.

KALLOKAINA

Karin Boye

 

Bodaj pierwsza dystopia napisana (1941 r.) przez kobietę. Militarna dyktatura, w której każda czynność ma nadrzędny cel, a potrzeby realizowane przez obywateli są potrzebami Państwa, zaciska pasa, szykując się do następnej wojny. Jednak współżołnierz Leo Kall, wzorowy mieszkaniec zuniformowanego Chemiomiasta nr 4, jest pełen optymizmu i wiary w powodzenie systemu. Zaprzątają mu głowę tylko dwie rzeczy: czy żona go zdradza i czy jego nowy wynalazek, serum zmuszające przesłuchiwanego do wypowiedzenia na głos swoich myśli bez żadnej cenzury, zapewni mu oczekiwany awans.

MGŁA W THUSIS

słuchowisko oparte na nowelach B. Prusa

 

Przeczytajmy Prusa raz jeszcze, ale innym okiem.
Oto mało znane nowele wydane tuż przed wojną i prawdopodobnie nigdy potem, ujęte w jednym scenariuszu. Akcja rozgrywa się w… Alpach, w szwajcarskiej miejscowości turystycznej Thusis w międzynarodowym towarzystwie samego autora-narratora, Anglika, Niemca i dwóch Francuzek. Niewinna wycieczka i nagle panowie są w opałach, a panie we mgle.

Autor dla zachowania dobrego nastroju co jakiś czas opowiada reszcie towarzystwa historyjki, zaczerpnięte z… nowelek Prusa.

TWÓJ WITKACJUSZ,
MĘŻUŚ UKOCHANY

 listy Witkacego do żony

 

Wariacje na 1278 listów Witkacego do żony Jadwigi Unrug, które niemal w komplecie dzięki niej się zachowały ilustrują szesnastoletnią, dalece niekonwencjonalną relację obojga małżonków i codzienny rytm życia Witkacego, który jest tu wyjątkowo szczery, miejscami obsceniczny w ujawnianiu intymnych spraw. Widać zmaganie się totalnej energii twórczej z ogromnym lękiem o sprawy materialne oraz chyba dość rzadkie, wręcz masochistyczne współistnienie wielkiego poczucia humoru z cierpieniem fizycznym i psychicznym.

DIABEŁ

Marina Cwietajewa

 

Pełna urzekających metafor opowieść ukazująca,  jak Marina, będąc dzieckiem, niekonwencjonalnie postrzegała sens, główne symbole i rytuały religijne oraz obyczajowe. W mieszczańsko-inteligenckim domu jej indywidualność nie znajdowała zrozumienia. Największym jej sojusznikiem okazał się Diabeł.

„Kiedy byłam z nim – byłam jego dziewczynką, jego diabelską sierotką. Diabeł do mnie, jak do tamtego pokoju, przyszedł na gotowe. Po prostu podobał mu się pokój, tajemniczy czerwony pokój i – na progu – tajemnicza czerwona dziewczynka osłupiała z miłości.”

POWRÓT

Piotr Łyczkowski

słuchowisko

 

Jest niezliczona ilość opowieści o porwaniach ludzi przez kosmitów. Wszystko to można raczej między bajki włożyć. Z wyjątkiem jednego przypadku.16 października 1974 r. w godzinach wieczornych został uprowadzony młody człowiek, obywatel kraju zza żelaznej kurtyny. Był to czas zimnej wojny, krótkiego wzlotu kwadrofonii, która miała zastąpić stereofonię, długiego triumfu albumu The Dark Side of the Moon grupy Pink Floyd. Były to także złote lata polskiej piłki nożnej.