słuchowiska realizowane na żywo przed publicznością

– DIABEŁ –

na podstawie opowiadania Mariny Cwietajewej

Pełna urzekających metafor opowieść ukazująca,  jak Marina, będąc dzieckiem, niekonwencjonalnie postrzegała sens, główne symbole i rytuały religijne oraz obyczajowe. W mieszczańsko-inteligenckim domu jej indywidualność nie znajdowała zrozumienia. Największym jej sojusznikiem okazał się Diabeł.

„Kiedy byłam z nim – byłam jego dziewczynką, jego diabelską sierotką. Diabeł do mnie, jak do tamtego pokoju, przyszedł na gotowe. Po prostu podobał mu się pokój, tajemniczy czerwony pokój i – na progu – tajemnicza czerwona dziewczynka osłupiała z miłości.”

 

czyta KINGA KOSIK

gra PIOTR ŁYCZKOWSKI

scenariusz, reżyseria, muzyka, audiosfera: PIOTR ŁYCZKOWSKI

Premiera odbyła się w lipcu 2012 w Warszawie, w Ukrytym Mieście.

Marina Cwietajewa (1892-1941) to niezwykła osobowość i dramatyczny życiorys. W latach 60.  oficjalnie okrzyknięta w ZSRR jedną z największych poetek rosyjskich XX w. Niestety,  20 lat po samobójczej śmierci, do której opresyjne państwo się przyczyniło.

Rozdarta pomiędzy białą emigracją rosyjską w Europie Zachodniej a czerwoną rewolucją w Rosji nie znalazła szerszego uznania po żadnej stronie, choć jej talent i umysł doceniali wielcy tamtego czasu jak Reiner Maria Rilke, Borys Pasternak, Osip Mandelsztam.

„Diabeł” to proza, niezbyt obfita w dorobku poetki, ale nie mniej poetycka od jej wierszy.