2015
„Zajrzyjcie na ich stronę, posłuchajcie fragmentów i jak gdzieś będą na żywo – idźcie. Wyjdziecie zdemoralizowani. […] Dajcie się zdemoralizować pisanemu słowu!. Dajcie się zdemoralizować klasyce! Gorszcie się słowem! Gorszcie się klasyką! Nic tak wam nie zrujnuje życia jak Witkacy z Hrabalem!”
Małgorzata Karolina Piekarska na swoim blogu…
fot. Martyna Groth, montaż Piotr Łyczkowski
Oto krótka relacja w serwisie Kuriera Szczecińskiego…
Adaptacji opowiadania Hrabala pt. „Zupełny Kafka” dokonaliśmy specjalnie na zaproszenie Czeskiego Festiwalu w Gliwicach.
Będzie to surrealistyczna wędrówka po praskich zakątkach.
fot. Martyna Groth
fot. Martyna Groth
Adam Bauman jako Witkacy z portretem żony w tle.
Premierowy występ przy oryginalnym stoliku Witkacego.
Tyle ich musiałem przestudiować, aby przygotować słuchowisko pt. „Twój Witkacjusz, ukochany mężuś”.
Będzie to narracja z wybranych fraz, która ilustruje szesnastoletnią, dalece niekonwencjonalną relację obojga małżonków i codzienny rytm życia Witkacego. Jest on tu wyjątkowo szczery, miejscami obsceniczny w ujawnianiu intymnych spraw. Jego totalna energia twórcza zmaga się z ogromnym lękiem o sprawy materialne a wielkiego poczucia humoru wręcz masochistycznie przeplata się z cierpieniem fizycznym i psychicznym.
W roli Witkacego Adam Bauman, głosu żony użyczy Barbara Burska Premiera odbędzie się podczas Festiwalu Czytania w 2015 r. na zamówienie szczecińskiej Książnicy Pomorskiej, w której zbiorach listy się znajdują. (www.festiwalczytania.pl).
Powstanie również trajler video na podstawie serii fotograficznych portretów Witkacego, użyczonych mi przez Stefana Okołowicza.
Barbara Burska, fot. Piotr Łyczkowski
To adaptacja niedawno zmarłej, uznanej duńskiej pisarki polskiego pochodzena, do 1968 r. mieszkającej w Polsce i dobrze znanej krakowskiej bohemie. Postać pisarki przybliży Bogusława Sochańska, tłumaczka wielu jej książek, dyrektorka Duńskiego Instytutu Kultury, na zamówienie którego słuchowisko powstało.
„Proces dojrzewania pełnej dynamizmu i głodu życia tytułowej Pucki, jej wewnętrzne zmagania obserwujemy na tle trudnych relacji z matką wynikających z tragizmu wojennych losów, ale również z prozy życia wspólnego pokoju mieszkania dzielonego z inną rodziną. Dojrzewanie do miłości i przyjaźni, szczenięce poddanie się komunistycznej indoktrynacji, a potem wyzwalanie się z niej, dorastanie do samoakceptacji podwójnej tożsamości – oto wielowątkowość tej prozy! Przypieczętowana konfrontacją z falą antysemityzmu końca lat '60.”
Książkę wydało Wydawnictwo Czarna Owca 2008.
PRZEJDŹ DO ROKU 2014