słuchowiska realizowane na żywo przed publicznością

– POWRÓT –

Jest niezliczona ilość opowieści o porwaniach ludzi przez kosmitów. Wszystko to można raczej między bajki włożyć. Z wyjątkiem jednego przypadku.16 października 1974 r. w godzinach wieczornych został uprowadzony młody człowiek, obywatel kraju zza żelaznej kurtyny. Był to czas zimnej wojny, krótkiego wzlotu kwadrofonii, która miała zastąpić stereofonię, długiego triumfu albumu The Dark Side of the Moon grupy Pink Floyd. Były to także złote lata polskiej piłki nożnej.

 

Historia rozgrywa się na pokładzie statku obcej cywilizacji w ciągu siedmiu dni powrotu na Ziemię uprowadzonego przed ponad 40 laty człowieka. Dla niego czas niemal stanął w miejscu, ponieważ przez te 40 lata tkwił we śnie. Po przebudzeniu  skupia się na swoich wspomnieniach, marzeniach sprzed lat, gdy tymczasem Ziemia  z jej nową rzeczywistością, zmienionym kontekstem kulturowym, społecznym i politycznym, nieuchronnie zbliża się z szybkością 11 kilometrów na sekundę.

Na pokładzie czyta PAWEŁ IWANICKI,

pilotuje PIOTR ŁYCZKOWSKI.

 

scenariusz, reżyseria, muzyka, audiosfera, video:
PIOTR ŁYCZKOWSKI

 

foto: PAWEŁ OGRODZKI

video Ziemi z zasobów NASA

 

Na scenie słuchowisko realizowane jest w technice kwadrofonicznej.

 

Premiera odbyła się 16 listopada 2016 na Międzynarodowym Festiwalu Sztuki Opowiadania w Instytucie Teatralnym im. Z. Raszewskiego.